دسته بندی نشده, قهوه, کافی شاپ, لیوان دوجداره, لیوان دوجداره کاغذی, لیوان کاغذی, لیوان کاغذی تکجداره, لیوان کاغذی دوجداره

بهترین زمان برای مصرف قهوه چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای مصرف قهوه

قهوه یکی از ده نوشیدنی پرطرفدار جهان است؛ که خواص زیادی نیز برای بدن انسان دارد. نوشیدنی قهوه به حالت های متفاوتی سرو می شود و بهترین زمان برای مصرف قهوه نیز نیز بستگی به ذائقه و عادات افراد مختلف متفاوت است. روزانه در سراسر جهان انسان ها حدودا ۲.۲۵ میلیارد فنجان انواع قهوه اعم از قهوه اسپرسو، لته و … استفاده میکنند، که میزان قابل توجهی است. در این مقاله از نیلاکاپ که یکی از بزرگترین و معتبرترین تولید کننده‌های لیوان کاغذی دو جداره مخصوص کافی شاپ و لیوان یکبار مصرف قهوه است، بهترین زمان برای مصرف قهوه در طول شبانه روز به طور کامل و دقیق توضیح داده شده است.

زمان مصرف قهوه به چه عواملی بستگی دارد؟

رایج ترین ماده محرک در سراسر جهان کافئین نام دارد که در نوشیدنی قهوه میزان قابل توجهی از این ماده وجود دارد و سبب اعتیاد فرد به نوشیدنی قهوه به مرور زمان می شود. به همین دلیل است که نوشیدنی قهوه طرفداران زیادی دارد و گاهی افراد نمی توانند بدون نوشیدن قهوه، روز خود را شروع کنند. بنابراین، مهمترین عاملی که در زمان مصرف قهوه تاثیر می گذارید، عادات بدن فرد نسبت به این نوشیدنی است.

 قهوه

 

گاهی اوقات، افراد برای اکثر قرارهای کاری، دوستانه و… خود رفتن به کافه را بیشتر ترجیح می دهند؛ انسان با قرار گرفتن در حال و هوای کافه  تمایل بیشتری به مصرف قهوه پیدا می کند. این افراد معمولا در ساعات ظهر تا عصر که ساعت کار است، قهوه می نوشند.

طعم های قهوه بسیار متنوع است و با افزودن برخی از مواد دیگر این طعم ها نیز متفاوت ترهم میشوند. برخی افراد قهوه های تلخ را هنگام صبح دوست دارند و طعم های ملایم تر را در طول روز می پسندند.

جالب است بدانید، نوع قهوه ای که انسان ها می نوشند شخصیت آنها را نشان می دهد. کسانی که قهوه را بدون کافئین می نوشند، افراد محتاطی به شمار می آیند. کسانی که قهوه را با شیر و شکر می‌نوشد شخصیت متعادلی دارند.

افرادی که قهوه را فوری دوست دارند، عموما اهل پشت گوش انداختن کارها هستند. کسانی که قهوه را شیرین می نوشند، مهربان، خونگرم و صمیمی هستند. آنهایی که عاشق قهوه تلخ و سیاه هستند معمولا انسان های خودشیفته ای هستند.

کسانی که طعم تلخ و تیز اسپرسو را دوست دارند، نسبت به بقیه افراد جسورتر هستند و بیشتر اهل سفر هستند.

ما در یکی از مقاله‌های نیلاکاپ به طور کامل انواع روش‌های دم کردن قهوه را معرفی کرده‌ایم.

 

خواص قهوه برای سلامتی

 • افزایش سطح انرژی بدن و هوشیاری

 • چربی سوز

 • بهبود عملکرد فیزیکی

 • داشتن مواد مغذی

 • کاهش خطر بروز دیابت نوع ۲

 • محافظت دربرابر آلزایمر و زوال عقل

 • کاهش خطر بروز بیماری پارکینسون

 • محافظت از کبد

 • کاهش افسردگی و خودکشی

 • کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها

 • کاهش خطر سکته های قلبی

 • افزایش طول عمر

 • داشتن آنتی اکسیدان های مفید

بهترین زمان برای مصرف قهوه

همانطور که میدانید مصرف نوشیدنی قهوه خستگی انسان را کاهش می دهد، و سبب تولید انرژی برای ادامه فعالیت برای افراد می شود. بهترین زمان برای مصرف قهوه بین ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ است.

زیرا در این زمان مقدار کورتیزول از هر زمانی پایین ترمیباشد؛ و اگر غیر از زمان هایی که مقدار کورتیزول پایین است قهوه بنوشید بدن نسبت به کافئین مقاومت نشان می‌دهد و انرژی و هوشیاری اضافی که مصرف کردید هدر می رود.

در برخی ساعات روز مصرف قهوه به دلیل بالا بودن کورتیزول توصیه نمی‌شود؛ مثلا در ساعاتی مانند ۱۲ظهر تا ۱ و ساعت ۵:۳۰ تا ۶:۳۰ عصر زمان مناسبی برای مصرف قهوه یا هر نوشیدنی کافئین دار دیگری نیست.

به عقیده متخصصان و پژوهش گران کسانی که میخواهند قبل از ساعت ۹:۳۰ قهوه بنوشند؛ برای رسیدن به انرژی مورد نظر باید قهوه را غلیظ تر از دفعات قبل نوش جان کنند.

 

زمان مناسب برای خوردن قهوه

قهوه بعد از غذا

نوشیدن قهوه بعد از صرف غذا، یکی از بهترین موقعیت ها برای کمک به سیستم گوارش و دفع غذاست. با توجه به اینکه چربی سوزی یکی از خواص بی نظیر قهوه است، نوشیدن آن، در این زمان خواص چربی سوز خوبی برای بدن به همراه خواهد داشت. البته با توجه به اینکه کافیین می تواند جلوی جذب شدن برخی مواد مفید مانند آهن را در بدن بگیرد، توصیه می شود بهترین زمان برای مصرف قهوه بعد از غذا به فاصله یک ساعت است.

با نیلاکاپ، بیشتر بخوانید: چرا باید بعد از خوردن قهوه آب بخوریم؟

قهوه قبل و بعد ورزش

نوشیدن قهوه حداقل بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از ورزش توصیه می شود؛ زیرا با مصرف قهوه سطح انرژی در بدن بالا میرود، و ورزشکار می تواند با انرژی بیشتری به فعالیت های ورزشی بپردازد.

مصرف قهوه قبل از ورزش نباید زیاد باشد، چون در این صورت نتیجه برعکس می شود و ورزشکار ممکن است تنگی نفس را تجربه کند. بنابراین نوشیدن یک فنجان کافیست.

خوردن قهوه بعد از ورزش نیز بسیار مفید است؛ و سبب کاهش دردهای عضلانی ناشی از فشار به ماهیچه های بدن هنگام‌ ورزش کردن میشود. مصرف قهوه بلافاصله پس از اتمام ورزش نیز توصیه نمی شود و بهتر است بین یو ربع تا نیم ساعت بعد از انمام جلسه ورزشی، قهوه بنوشید.

قهوه قبل از خواب

آدنوزین یک ماده شیمیایی است که به گیرنده های مخصوص خود متصل می شود و حس خواب آلودگی را برای فرد ایجاد میکند. کافئین موجود در قهوه از عملکرد این ماده جلوگیری میکند.

توصیه می شود ساعاتی قبل از خواب قهوه ننوشید؛ زیرا مدت زمانی که اثرات کافئین در بدن کمتر میشود ۳ تا ۵ ساعت طول می‌کشد. و برای از بین رفتن تاثیرات کلی کافئین ۸ تا ۱۴ ساعت زمان لازم است.

آدنوزین هورمونی است که سبب خواب آلودگی و آرامش در انسان میشود؛ با مصرف قهوه و ورود کافئین به بدن، آدنوزین و کافئین واکنش متقابل به هم نشان میدهند.

 

خوردن قهوه قبل از خواب با لیوان کاغذی

 

با ورود کافئین به بدن ترشح هورمون آدنوزین متوقف میشود؛ اما بعد از چند ساعت برای جبران این توقف شروع به تولید بیشتر میکند. اما بعد از خروج کافئین از بدن، این هورمون که به مقدار زیاد برای مقابله با کافئین تولید شده بود؛ در بدن باقی می ماند؛

و این هورمون که به مقدار زیاد در بدن شما باقی مانده؛ سبب تداعی شدن حس آرامش و خواب آلودگی بیشتر می شود.

هرچه قهوه بیشتری بنوشید؛ بدن هورمون آدنوزین را بیشتر ترشح می‌کند، و در نتیجه با خروج کافئین حس خواب آلودگی و آرامش بیشتر احساس می شود.

با توجه به این توضیحات، بهترین زمان برای مصرف قهوه بین ساعات اولیه صبح تا ظهر است. زیرا کافئین موجب انرژی بخشی شده و شما بهتر به کارهای روزمره خود می رسید. از طرفی هنگام شب با خارج شدن کافیین از بدن، اندوزین ترشح شده موجب می شود خواب راحت تری را تجربه کنید.

نوشیدن قهوه هنگام ناشتایی

مصرف قهوه با شکم خالی مضر است. زیرا خاصیت اسیدی قهوه ترشحات معده را تحریک می کند. و مصرف قهوه به این صورت در طولانی مدت باعث ورم و زخم معده می شود. معمولا توصیه می شود افرادی که به رفلاکس معده، ترشح اسید معده یا زخم معده دچار هستند به هیچ وجه قهوه ننوشند.

دوز بی خطر قهوه

۴۰۰ میلی گرم کافئین برای مصرف روزانه افراد سالم مناسب است. ۴۰۰ میلی گرم کافئین معادل ۴ فنجان قهوه می‌باشد.

مقدار توصیه شده برای خانم های باردار و شیرده بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز گفته شده؛ که نکته قابل توجه این است که، این مقدار کافئین برای تمام مواد غذایی کافئین دار تعریف شده؛ که شامل چای، نوشابه، قهوه و… می‌باشد.

کلام آخر

نوشیدنی قهوه اگر در زمان مناسب و به روش صحیح مصرف شود؛ خاصیت زیادی برای بدن انسان دارد. در این مقاله بهترین زمان مصرف قهوه را در ساعات مختلف روز و شب به شما معرفی کردیم. نکته ای که نباید فراموش کنید، نحوه مصرف قهوه است. از آنجاییکه قهوه یک نوشدنی داغ است، برای تجربه ای سالم تر، استفاده کاپ های کاغذی نیلاکاپ را فراموش نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *