بهترین قهوه برای کدام کشور است ؟

در بسیاری از کشورهای جهان تولید و پخش قهوه وجود دارد. تعداد زیادی از افراد هستند که این نوشیدنی آرامش بخش را به صورت روزانه مصرف می کنند.

جایگاه قهوه در تجارت

قهوه در جهان دومین کالای تجاری به شمار می رود. تا حدی که بعد از نفت از جایگاه صادرات در جهان برخوردار بوده و یکی از پر مصرف ترین نوشیدنی های جهان است.

قهوه و لیوان کاغذی

مصرف این نوشیدنی در جهان به تریلیون در یک سال رسیده است. لازم است بدانید که 70 درصد از قهوه جهان را قهوه عربیکا و 30 درصد را قهوه روبوستا تشکیل می‌دهند. همچنین مصرف قهوه عربیکا در کشور ما بیشتر از سایر برندهای قهوه است.

در این مقاله از نیلاکاپ که یکی از بزرگترین و معتبرترین تولید کننده‌های لیوان کاغذی دو جداره مخصوص کافی شاپ و لیوان یکبار مصرف قهوه است با ما همراه باشید تا با کشورهایی که بهترین قهوه را تولید می کنند، آشنا شوید.

تولید قهوه در کشور برزیل

برزیل یکی از بزرگترین کشورهایی است که قهوه را به مقدار زیاد تولید می کند. در واقع برزیل چیزی در حدود ۲.۵ میلیون تن قهوه در سال تولید می کند و جزو برترین تولید کنندگان قهوه محسوب می شود.

کشت قهوه در برزیل

 

در برزیل بیش از 27 هزار متر مربع از خاک این کشور را مزارع قهوه تشکیل داده است که بیشتر این مناطق در شهرهای سائوپالو، گرایس میناس و پارانا (Gerais Minas ،Sao Paulo و Parana) واقع شده است . این سه شهر در جایی هستند که شرایط اقلیمی ودمایی مناسبی برای کشت و پرورش قهوه دارند و در جنوبی ترین بخش های برزیل واقع شده اند.

تولید قهوه در کشور ویتنام

ویتنام تولید کننده ی ۱.۸ میلیون تن قهوه در سال است و جزو دومین کشور برتر تولید کننده قهوه محسوب می شود.

کشت قهوه در ویتنام

قهوه‌های ویتنام را بیشتر افراد می‌ شناسند. در حقیقت ویتنام رتبه دوم جهان را برای تولید قهوه دارد. تولید قهوه‌ ویتنام در سال 1975 تنها ۶ تن بوده است که خیلی زود این مقدار بیشتر شد و درسال ۲۰۱۵ به ۱.۶ میلیون تن رسید و هم اکنون حدود 2 میلیون تن در سال افزایش یافته است. ویتنام به سراسر جهان قهوه را صادر می‌کند و هنوز هم جایگاه دوم در جهان را برای تولید و صادرات قهوه از آن خود نموده است.

تولید قهوه درکلمبیا

مقدار قهوه تولید شده در کلمبیا حدود ۱ میلیون تن تولید در سال است. کلمبیا هم یکی از ده کشور برتر تولید قهوه است. در سراسر جهان قهوه‌ی کلمبیا به این مشهور است که دارای طعم‌ خوشی از قهوه‌ها است و رایحه‌ای مطبوعی دارد.

کشت قهوه در کلمبیا

بین سال‌های 1980 تا 2010 مناطق گوناگونی در کلمبیا به دلیل بارش باران و کاهش دما باعث کاهش تولید قهوه شده است.

در گذشته کلمبیا بعد از برزیل جایگاه دوم را در تولید قهوه داشت اما به خاطر گسترش تولید قهوه در ویتنام جایگاه دوم به ویتنام اختصاص داده شد زیرا قهوه بیشتری نسبت به کشور کلمبیا تولید کرد و اکنون جایگاه سوم در تولید قهوه به کلمبیا داده شده است.

این مورد لازم به ذکر است که برای دم کردن قهوه، رو‌ش‌های زیادی وجود دارد که ممکن است طعم قهوه را تحت تاثیر قرار دهد.

تولید قهوه در کشور اندونزی

کشور اندونزی یکی دیگر از تولید کنندگان قهوه است که در سال 2015 بیش از ۶۶۰ هزار تن قهوه تولید کرده است.

اندونزی هر سال قهوه زیادی تولید می کند که از کیفیت خوبی برخوردار است. به خاطر شرایط اقلیمی کیفیت قهوه‌های روبوستای اندونزی نسبت به عربیکا کمتر است ولی نسبت به بسیاری از قهوه‌های دیگر کیفیت آن بالاتر است. مناطق جغرافیایی اندونزی چون به خط استوا نزدیک است برای کشت و پرورش قهوه مناسب هستند.

کشت قهوه در اندونزی

استعمارگران آلمانی اولین بار تولید قهوه را در کشور اندونزی انجام دادند اما بعد از آن به وسیله خود مردم اندونزی قهوه تولید شد. مزارع پرورش قهوه در کشور اندونزی حدود یک میلیون هکتار است.

به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین قهوه‌های اندونزی، می‌توان به قهوه‌ی Kopi Luwak اشاره کرد که بسیار مشهور است. این قهوه بسیار گران است و به خاطر شیوه منحصر به فرد کاشتی که دارد پرورش آن قیمت بالای دارد.

 

تولید قهوه در کشور اتیوپی

یکی دیگر از برترین کشور‌‌های تولید کننده قهوه در جهان اتیوپی است که ۴۰۰ هزار تن در سال قهوه تولید می کند.

اتیوپی در سال 2015، ۳۸۴ هزار تن قهوه تولید کرده است. این کشور به خاطر وضعیت جغرافیایی که دارد معروف ‌ترین قهوه‌ی سراسر جهان یعنی عربیکا را تولید می کند. چیزی حدود 28 درصد از صادرات این کشور به خاطر تولید قهوه است و حدود 15 هزار نفر از شهروندان اتیوپی در قسمت های گوناگونی به تولیدات قهوه می‌پردازند.

کشت قهوه در اتیوپی

قدمت کشت قهوه در کشور اتیوپی نزدیک به 1100 سال است. اگرچه اوایل مردوم اتیوپی در پرورش قهوه موفق نبودند ولی کم کم و با گذشت زمان آگاهی بیشتری در زمینه تولید قهوه پیدا کردند و به تدریج کیفیت قهوه را گسترش دادند. برندهای معروف قهوه اتیوپی عبارتند از Harar ، Limu ، Sidamo و Yirgacheffe .همه اینها از برترین برندهای معروف قهوه عربیکای اتیوپی است.

تولید قهوه در کشور هندوستان

هندوستان در سال بیش از ۳۸۵ هزار تن قهوه تولید می کند. شاید فکر کنید که هندوستان در پرورش قهوه نقشی ندارد و بازار تجاری برای قهوه ندارد، اما در حقیقت در سال 2015 تولید قهوه در هند به رقم بالای ۳۵۰ هزار تن رسیده است.

این کشور در تپه‌های جنوبی خود به تولید و پرورش قهوه پرداخته است. شرایط باد و بارندگی‌های موسمی باعث رشد دانه های قهوه شده است که در کنار ادویه‌هایی مانند هل و دارچین پرورش پیدا می‌کنند.

کشت قهوه در هندوستان

از آنجا که این قهوه در کنار هل و دارچین رشد می‌کند دارای طعم تندی شده است. هندوستان برای تولید برند قهوه‌ی Tata در مسابقاتی بین‌المللی که در سال 2004 برگزار شد موفق به دریافت 3 مدال طلا شد. هندوستان 80 درصد قهوه در سال صادر میکند که بیشتر از قهوه‌های tata هستند و خریداران اصلی این قهوه کشورهای اروپایی و روسیه هستند.

تولید قهوه در کشور هندوراس

هندوراس هم کشور تولید کننده قهوه است که حدود ۳۸۰ هزار تن قهوه در سال تولید می کند. در سال 2015 هندوراس ۳۴۵ هزار تن قهوه تولید کرده است، اما برند این کشور هنوز در سراسر جهان به خوبی معروف نشده است.

کشت قهوه در هندوراس

از قهوه های هندوراس بیشتر برای ترکیب کردن با قهوه های دیگر استفاده می کنند و در میان مصرف‌ کنندگان اشخاص کمتری با برند قهوه این کشور آشنا هستند.

تولید قهوه در کشور اوگاندا

از دیگر کشورهایی که سالانه ۳۱۴ هزار تن قهوه تولید می کند اوگاندا هست. این کشور در سال 2015 جای مکزیک را گرفت زیرا مکزیک قهوه‌ی بیشتری تولید کرد. در این کشور هر دو نوع قهوه یعنی قهوه روبوستا و قهوه عربیکا تولید می شود.

کشت قهوه در اوگاندا

تولید قهوه در کشور مکزیک

تولید قهوه در مکزیک در سال 2015 به ۲۳۴ هزار تن رسیده است. مکزیک در دهه‌ی 1990 میلادی به پرورش قهوه پرداخت و باعث شد که قیمت های تولیدی قهوه در این کشور بسیار زیاد افزایش یابد. بخش زیادی از قهوه عربیکا در این کشور تولید می‌شود و به امریکا صادر می شود.

کشت قهوه در مکزیک

به دلیل آنکه در این کشور صادرات قهوه به خوبی کنترل نمی شود دچار ناتوانی در بازار تجاری شده است و این بحران تا سال 2000 ادامه داشت اما چون آمریکا برای این کشور بازار ثابتی درست کرده که احتیاج زیادی به صادر کردن قهوه از این کشور دارد بازار تجاری این کشور کم کم بهبود پیدا کرد.

تولید قهوه در کشور گواتمالا

این کشور بیش از ۲۲۴ هزار تن در سال تولید قهوه دارد. در سال 2015 گواتمالا ۲۰۴ هزار تن دانه‌ قهوه را تولید نمود که نسبت به تولید قهوه ایی که سال‌های گذشته داشته است از کیفیت بهتری برخوردار بوده است.

کشت قهوه در گواتمالا

در این کشور قهوه در دمایی بین 16 تا 32 درجه‌ سانتیگراد و در ارتفاعات 500 تا 5000 متری از سطح دریا پرورش می یابد.لازم به ذکر است در سال 2011 هندوراس از گواتمالا پیشی گرفت و قهوه بیشتری تولید کرد.

در انتها لازم است این مورد ذکر شود که این مقاله به کوشش سایت نیلاکاپ گردآوردی شده است. نیلا کاپ یکی از تولیدکنندگان لیوان کاغذی و لیوان دو جداره بیرون بر برای کافی‌شاپ‌ها است.

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *