دسته بندی نشده, قهوه, لیوان دوجداره, لیوان کاغذی, لیوان کاغذی دوجداره

۶ روش برای دم کردن انواع قهوه

دم آوری انواع قهوه

قهوه یک نوشیدنی گرم است که از دانه‌های برشته شده قهوه درست می شود. قهوه از گیاه قهوه به دست می آید و می توان گفت این نوشیدنی جایگاه خاصی در کنار انواع نوشیدنی های گرم دارد. این نوشیدنی گرم را می توان به روش های مختلف دم کرد و آن را نوشید. در این مقاله از نیلاکاپ که یکی از تولید کننده‌های لیوان‌ کاغذی دوجداره و لیوان‌ یکبار مصرف قهوه است، ۶ روش‌ مختلف برای دم کردن قهوه را میخوانیم.

برای دم کردن قهوه روش های بسیاری وجود دارد که اگر چند روز هم دنبال روش دم کردن قهوه باشید باز هم روش های مختلفی پیدا خواهید کرد. قهوه ترک و قهوه فرانسه دو روش دم کردن قهوه است.

ترک معمولاً در قهوه جوش های دسته دار که بیشتر از جنس مسی هستند درست می شوند ولی قهوه های فرانسوی در دستگاه های قهوه ساز فیلتری و یا فرنچ پرس درست می شوند. درست کردن قهوه از اهمیت زیادی برخوردارند و معمولاً در کنار قهوه از یک شیرینی و یا شکلات برای رفع تلخی قهوه استفاده می کنند. قهوه یک نوشیدنی گرم است که از دانه های برشته شده قهوه به دست می آید. قهوه ها انواع مختلفی دارند قهوه های ترک مکزیکی فرانسه و غیره که طرز تهیه این انواع مختلف با یک دیگر تفاوت دارند.

دانه های قهوه دو نوع می باشد نوع عربی و نوع روبوستا.قهوه عربی دارای عطر دلپذیری است. ولی قهوه روبوستا میزان کافئین بیشتری دارد و معمولاً در هر آب و هوایی رشد نمی کند.

قهوه روبوستا به دلیل ارزان بودن برای بیشتر مصارف از آن استفاده می‌کنند. از این قهوه برای تهیه اسپرسو بیشتر استفاده می کنند.

علت نامگذاری قهوه عربی  به خاطر بندری است که این قهوه را از آن صادر می کنند به قهوه عربی نامگذاری شده است. امروزه بیشتر قهوه ها رو به نام منطقه و یا ناحیه ای که از آن صادر می شود نام گذاری می کنند.

روش های مختلف برای دم کردن قهوه

برای تهیه قهوه روش های مختلفی وجود دارد که چند نمونه از آن ها را در نیلا کاپ که تولید کننده‌ی لیوان کاغذی دوجداره و لیوان یکبار مصرف است توضیح می دهیم:

جوشاندن قهوه

جوشاندن یکی از روش های بسیار بسیار قدیمی برای درست کردن قهوه است که  الان هم در منطقه‌ های خاورمیانه و کشور ترکیه و یونان و همچنین آفریقای شمالی از این روش استفاده می کنند. در این روش قهوه را با کمی آب در داخل قوری میریزند و آن را بر روی اجاق گاز می گذارند تا به آرامی به جوش آید.

برخی از افراد این نوع قهوه را شیرین دوست دارد پس برای شیرین شدن چند حبه قند داخل قوری می گذارند و یا یک قاشق شکر با آن اضافه می کنند. برخی از افراد برای اینکه طعم قهوه عوض شود کمی هل هم به آن اضافه می کنند.

قهوه اسپرسو

یکی از روش های درست کردن قهوه تحت فشار قرار دادن آن است که قهوه‌ی اسپرسو یکی از آن‌ هاست. بیشتر قهوه ها را با این روش درست می کنند که توسط وسیله ای به نام موکا پات انجام می گیرد. تمامی قهوه های که  با این روش درست می شوند لذیذ هستند ولی نوع قهوه اسپرسو ای که با این روش درست می شود بسیار دلپذیر است که رویش یک ماده خامه ای شکل درست می شود.

موکاپات

برای درست کردن این نوع قهوه از موکا پات که دارای سه قسمت است استفاده می‌شود که در قسمت پایین آن آب ریخته می شود و در وسط آن پودر قهوه و بعد از اینکه آب جوش آمد با فشار آمدن به قسمت میانی که پودر قهوه است،  قهوه از لوله وسط بالا می آید و در مخزن بالایی ریخته می شود در این مرحله قهوه آماده است و می توانید میل کنید.

قهوه ترک

روش دیگر درست کردن قهوه ترک است که توسط یک قهوه جوش  که در ترکیه به آن ایبریک می گویند درست می شود. در این روش باید ایبریک را بر روی گاز قرار دهیم  و قهوه را در آن می ریزیم تا به جوش آید و غلیظ شود. اگر مزه ی تلخی قهوه را دوست نداشتید می توانید به آن مقداری شکر اضافه کنید و اجازه می دهید بجوشد و غلیظ شود.

قهوه ترک

در این روش باید حتماً دانه های قهوه به شکل پودر باشند. یعنی آنقدر ریز که شبیه پودر کاکائو باشد. از این روش می توان برای انواع قهوه ها استفاده کرد ولی طعم قهوه عربیکا یک چیز دیگر است و طعم بی نظیر تری دارد.

قهوه فرنچ پرس

یکی دیگر از روش های درست کردن قهوه استفاده از فرنچ پرس است. اول باید به اندازه ظرفیت دستگاه فرنچ پرس آب بجوشانیم و بعد  از جوش آمدن مقداری از آب را در داخل دستگاه فرنچ پرس می ریزیم و بعد دانه های قهوه را به فرنچ پرس اضافه می کنیم. در این روش نیاز نیست که دانه های قهوه پودر باشد، چون ممکن است از توری دستگاه عبور کند و طعم قهوه را تلخ کند.  بعد دوباره آب داغ میریزیم و بعد با یک قاشق چوبی آن را هم میزنیم  و ۳۰ ثانیه صبر می کنیم تا قهوه آب شود.

فرنچ پرس

وقتی که قهوه به خوبی دم کشید دستگاه فرنچ پرس را از بالا به پایین فشار میدهیم. تقریبا ۴ دقیقه طول می کشد تا قهوه ای شما آماده شود. بعد از پرس کردن فورا قهوه را در داخل فنجان بریزید. اگر در همان حالت قهوه را بگذارید طعم و عطر قهوه از بین میرود. پس خیلی زود قهوه را در فنجان می ریزیم. با این وسیله می توانید برای ۴ تا ۱۶ نفر بسته به ظرفیت موکا پات قهوه دم کنید.

دم کردن قهوه با اسپرسوساز

استفاده از اسپرسوسازهای برقی یکی دیگر از روش های دم کردن قهوه است که تنوع بسیاری دارد و دارای قیمت بالای هم است. در این روش محفظه قهوه را پر می کنیم و اجازه می دهیم که آب با فشار سمت محفظه قهوه برود و قهوه مورد نظر تولید می شود. این نوع از قهوه ساز ها دارای انواع مختلفی هستند که بعضی از آن ها نیمه اتوماتیک می باشند و برخی دیگر اتوماتیک و برخی دیگر از آن ها کوچک می باشند و می توانید به راحتی آن را حمل کنید.

دستگاه اسپرسوساز

دم کردن قهوه با قهوه ساز کمکس

این قهوه ساز بسیار زیبا و شیک می باشد و همچنین قهوه ی که با آن درست می شود بسیار خوشمزه است. با این وسیله می توانید برای چند نفر همزمان قهوه درست کنید. این قهوه ساز دارای ظرفیت های زیادی است که ظرفیت کوچک آن برای ۳ تا ۴ نفر مناسب است و ظرفیت بزرگتر آن جوابگوی قهوه ۱۰ نفر می باشد.

این روش نیاز به دقت زیادی دارد و باید اندازه قهوه و نوع آسیاب شدن قهوه و دما و حجم آن  به درستی انتخاب شود تا یک قهوه خوشمزه تحویل شما بدهد. قهوه مانند قهوه فرنچ پرس طعم بی نظیری دارد ولی هیچ قهوه ی در آن ته نشین نمی شود.

دم کردن قهوه با روش چکه ای

دم کردن قهوه به روش وی ۶۰ هاریو که وسیله ای زیبا و کاربردی است که توسط چینی ها درست شده است، بسیار جالب است. دم کردن قهوه به وسیله این قهوه ساز چکه ای کار بسیار ساده ای است. این دستگاه به شکل یک قوری است که قیف آن بر روی دهانه ی قوری فیکس شده است و فیلتر آن که کاغذی است در داخل قیف قرار می گیرد و در مرحله بعد به وسیله کتری که دارای لوله باریک است آب جوش را به حالت دورانی بر روی قهوه ها می ریزیم.

این قهوه ساز دارای سه سایز است که سایز این محصول برای یک الی دو نفر مناسب است و سایز ۲ برای ۱ تا ۴ نفر و سایز ۳ این قهوه جوش برای ۱ تا ۶ نفر است. جنس قیف این قهوه ساز می تواند از جنس شیشه ای و یا سرامیکی هم باشد. حتی در این روش می توان از قوری وی ۶۰ استفاده نکرد و فقط قیف آن را بر روی فنجان قرار بدهید و آب بر روی آن بریزید. در این روش می توان یک فنجان قهوه درست کرد.

چند نمونه نوشیدنی که با قهوه درست می شود

  • کاپوچینو یک نوع قهوه اسپرسو است که که با شیری که کف کرده و شکر و کاکائو درست می شود.
  • قهوه تلخ یک نوع قهوه است که بدون شکر و شیر و یا هیچ مواد دیگری درست می شود.
  • شیر قهوه یکی دیگر از نوشیدنی های که با قهوه درست می شود که بعد از درست شدن قهوه شکر و شیر به آن اضافه می‌کند.
  • قهوه معطر یک نوع قهوه است که مواد مختلفی به آن اضافه می کنند تا طعم دلخواهی بگیرد.مانند دارچین، جوز هندی، هل و… . روی این نوشیدنی معمولا شکلات می پاشند.
  • قهوه یونانی یا ترک که با جوشاندن پودر قهوه در آب درست می شود. این نوع از قهوه را معمولا در قوری های که دسته بلندی دارند و سر آن ها باز است و از جنس مس است درست می کنند.
  • قهوه فوری یک پودر است که در شیر و یا آب حل می شود. ولی معمولا به خوشمزگی قهوه های که در بالا توضیح دادیم نمی باشد.

روش های نگهداری قهوه

قهوه را باید در جایی نگهداری کرد که در برابر رطوبت و نور و گرما محافظت شود. برای اینکه تشخیص بدهید قهوه شما تازه است یانه، می توان به طعم آن توجه کرد که اگر قهوه شما تلخ بود و تمام عطر دلخواه شما رو نداشت نشان دهنده تازه نبودن آن است. هنگام نگهداری قهوه باید آن را از ۴ عامل: رطوبت، گرما و نور و هوا دور نگه داشت.

بهتر است که قهوه ها را در بسته بندی هایی که هوا در آنها وارد نمی شود نگهداری کنید. با این روش می توانید تا سه ماه هم از قهوه استفاده کنید. بهتر است که قهوه را حتما قبل از دم کردن آسیاب کنید تا عطر و طعم خودش را از دست ندهد.

استفاده از کابینت ها برای نگهداری قهوه بسیار مناسب است چون این مکان تاریک خنک و خشک می باشد. به هیچ عنوان نباید قهوه را در داخل یخچال قرار بدهید چون رطوبت یخچال به قهوه ها منتقل می شود.

بعد از بازکردن بسته قهوه بهتر است که آن را سریع به یک ظرف شیشه ای مات و یا یک ظرف شیشه ای منتقل کنید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند و طعم قهوه را خراب نکند.

اگر وسیله ای برای آسیاب کردن دانه های قهوه دارید به شما توصیه می شود که حتما قبل از مصرف قهوه دانه های آن را آسیاب کنید چون اینگونه طعم و مزه قهوه حفظ می شد و طعمش را از دست نمی دهد.

فواید قهوه

ترکیبات موجود در قهوه مانند پتاسیم که به سوخت و ساز و قند در بدن کمک می کند و از جمله قهوه دارای خواص زیادی مانند پوست پوسیدگی دندان را تا ۹۷ کاهش می دهد. همچنین افسردگی و سردرد را برطرف می کند.

این فواید باعث شده که طرفداران زیادی جذب قهوه شده اند. هر روز یک روش جدید برای دم کردن قهوه به وجود می آید.  از قهوه برای کاهش وزن هم استفاده می کنند به دلیل داشتن کافئین که می تواند سوخت و ساز و چربی سوزی را افزایش دهد و باعث کاهش اشتها می شود.

قهوه باعث عملکرد بهتر مغز و اعصاب می شود. همچنین باعث میشود که خستگی شما برطرف شود و انرژی شما دو برابر می شود. قهوه می‌تواند خطر دیابت نوع ۲ را تا حد چشمگیری پایین بیاورد.

قهوه خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان بسیار کاهش می‌دهد. همچنین تحقیقات نشان داده که زنانی که قهوه مصرف می‌کنند تا ۲۵ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری سرطان سینه آندومتر و روده بزرگ و….  قرار می گیرند.

جمع بندی

همان گونه که در بالا گفته شد قهوه یک نوشیدنی گرم پرطرفدار است که روش های مختلفی برای دم کردن دارد . هر روش بسته به سلیقه افراد می باشد. این نوشیدنی مانند چای دارای جایگاه ویژه ای بین همه مردم جهان است. به قهوه می توان مواد زیادی اضافه کرد تا خوشمزه تر شود. دم کردن قهوه معمولا دارای چهار روش دم کردن، جوشاندن قهوه، تحت فشار قرار دادن و کمک گرفتن از نیروی جاذبه است که در این مقاله با آنها آشنا شدید.

پس از دم کردن قهوه می توانید برای سرو کردن آن از لیوان های تک جداره و دو جداره نیلاکاپ استفاده کنید که طعم قهوه را به هیچ وجه تغییر نمی دهند و حتی با ریختن قهوه بسیار داغ در آنها، مواد سرطان زا تولید نمی کنند.

نوشته های مشابه

یک نظر برای “۶ روش برای دم کردن انواع قهوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *