دسته بندی نشده

تاثیر لیوان یکبار مصرف بر محیط زیست

ایجاد زباله بیشتر در محل دفن زباله، افزودن آلودگی پلاستیکی به اقیانوس ها و مصرف منابع طبیعی مانند کاغذ، از موارد تاثیر لیوان یکبار مصرف بر محیط زیست هستند. تخمین زده می شود در سراسر جهان سالانه ۵۰۰ میلیارد لیوان در محل دفن زباله دور ریخته می شود.

جایگزین کردن لیوان های قابل استفاده مجدد به جای لیوان های یکبار مصرف یکی از راه های کاهش اثرات زیست محیطی آنها است.

بررسی تاثیر لیوان یکبار مصرف بر محیط زیست

بیایید تاثیر لیوان یکبار مصرف بر محیط زیست را باهم بررسی کنیم. هنگامی که لیوان‌های یکبار مصرف را بیرون می‌اندازیم، واقعاً چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ اگر آنها واقعاً برای محیط زیست مضر هستند، وقتی آنها را دور می اندازیم چه اتفاقی برای آنها می افتد و به جای آنها چه چیزی می توانیم استفاده کنیم؟

به دلیل زندگی پرمشغله ما و انفجار فرهنگ کافه در سراسر جهان، لیوان های یکبار مصرف بیشتری استفاده می شوند. بسیاری از ما وقت نداریم در کافه محلی خود بنشینیم و با سرعت خود از یک قهوه آرام لذت ببریم.

لیوان یکبار مصرف کاغذی

تاثیر لیوان یکبار مصرف بر محیط زیست

وقتی لیوان های یکبارمصرف را دور می اندازیم چه اتفاقی می افتد؟

می‌توانیم در نظر بگیریم که بسته به جایی که این لیوان‌های یکبار مصرف بیرون ریخته می‌شوند، می‌توانند در هر مکان به جایی برسند. اگر آنها را در خانه یا در حالی که بیرون و در اطراف در یک سطل زباله معمولی دور ریخته شوند، به طور کلی در محل دفن زباله قرار می گیرند.

اگر یک لیوان قهوه قابل بازیافت داشته باشید و آن را در سطل بازیافت قرار دهید، ممکن است به یک کارخانه بازیافت بروند و در بهترین حالت به چیز مفید دیگری تبدیل شوند.

نکته تاسف بار در مورد لیوان های یکبار مصرف این است که تقریباً هیچ یک از آنها قابل بازیافت نیستند. تقریباً همه حاوی یک پوشش پلاستیکی در داخل فنجان هستند که پردازش و بازیافت آن را بسیار دشوار می کند.

لیوان دوجداره کاغذی ۳۶۰ - ۲۷۰ سی سی طرح اختصاصی همراه با در استاپدار

جایگزین برای بیوان یکبار مصرف

به جای لیوان یکبار مصرف از چه چیزی استفاده کنیم؟

بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که لیوان های قابل استفاده مجدد را انتخاب کنیم. به این ترتیب اضافه کردن به انبوه زباله در محل دفن زباله را متوقف می کنیم.

گام بعدی نیز این است که قهوه خود را در کافه مصرف کنید. جایگزین های بسیار خوبی برای استفاده از فنجان های قهوه یکبار مصرف وجود دارد. لیوان قابل استفاده مجدد بهترین جایگزین لیوان های یکبار مصرف هستند. اگر همه از فنجان قهوه قابل استفاده مجدد خود استفاده کنند، مشکلی نخواهیم داشت.

اکنون انواع و سبک های بی شماری از فنجان های قابل استفاده مجدد وجود دارد که مطابق با سلیقه شما باشد. اینها شامل انواع پلاستیک، شیشه و سرامیک تقریباً در هر ترکیب رنگی است.

لیوان های یکبار مصرف کاغذی از چه ساخته شده اند؟

فنجان های یکبار مصرف با طیف وسیعی از مواد ساخته می شوند. حتی اگر فنجان ها با فوم ضد محیطی ساخته نشده باشند، فرآیند تولید لیوان های کاغذی اغلب با پلاستیک های به همان اندازه مشکل ساز خواهد بود.

فنجان های قهوه یکبار مصرف معمولا دارای روکش پلاستیکی یا پلی اتیلن هستند. پلی اتیلن یک پلاستیک مبتنی بر نفت است که هر سال به هزاران بشکه نفت برای پوشاندن لیوان های کاغذی ما نیاز دارد.

لیوان تکجداره ۳۶۰ سی سی طرح اختصاصی

دلیل مضر بودن لیوان یکبار مصرف

چرا لیوان های یکبار مصرف برای محیط زیست مضر هستند؟

در اینجا به نمونه از مضرات لیوان های یکبارمصرف میپردازیم.

۱. آنها با پلاستیک ساخته شده اند

بله، درست است حتی لیوان های کاغذی و کارتنی با خمیر پلاستیکی معروف به پلی اتیلن پوشانده شده اند. این روکش پلاستیکی کمک می کند تا محتویات فنجان قهوه شما خوب و گرم بماند، اما از بازیافت فنجان ها در طبیعت نیز جلوگیری می کند.

۲. میلیون ها درخت برای ساختن آنها قطع می شوند

تا به حال به این فکر کرده اید که چند درخت باید برای مصرف قهوه در حال حاضر قربانی شوند؟ حدود ۱۶ میلیارد فنجان کاغذی هر سال برای قهوه استفاده می شود، این منجر به قطع شدن ۶.۵ میلیون درخت می شود. علاوه بر این، ۴ میلیارد گالن آب به هدر می رود و به همین ترتیب انرژی کافی برای تامین برق ۵۴۰۰۰ خانه برای یک سال به هدر می رود.

به نظر می رسد فقط برای یک لیوان کاغذی یکبار مصرف  منابع بسیار مهمی در زمین هدر می رود. استفاده از لیوان قابل استفاده مجدد می تواند به صرفه جویی در تمام این منابع به اضافه زمان، انرژی و پولی که برای تهیه آنها استفاده می شود کمک کند.

۳.لیوان های پلاستیکی نیز مشکل ساز هستند

اکثر فنجان های پلاستیکی مورد استفاده برای نوشیدنی های سرد از پلی پروپیلن ساخته شده اند. این نوع پلاستیک توسط اکثر سیستم های بازیافت حاشیه ای پذیرفته نمی شود. خوشبختانه می توانید فنجان خود را برای نوشیدنی های یخی نیز بیاورید.

۴. تولید درب لیوان ها نیز مضر است

بزرگترین مقصر در این معمای فنجان قهوه، درب پلاستیکی آن است. آنها ممکن است از ریختن آن جلوگیری کنند، اما بازیافت این درپوش‌های پلاستیکی بسیار دشوار است زیرا از پلی پروپیلن یا پلی استایرن ساخته شده‌اند که پلاستیک مبتنی بر نفت است. اساساً، شرکت‌های زباله احساس نمی‌کنند که بازیافت آنها دلیل سودآوری است. این به این دلیل است که فرآیند مرتب سازی، تمیز کردن و ذوب آنها بسیار پرهزینه است.

باز هم، یک فنجان نگهدارنده می‌تواند به حل این مشکلات کمک کند، اما اگر در حال سختی هستید، همیشه می‌توانید درب نوشیدنی‌های سرد و گرم خود را به‌کلی حذف کنید.

مشکل لیوان های کاغذی یکبار مصرف

لیوان های کاغذی به محل دفن زباله ختم می شوند. این به دلیل عوامل مختلفی است. اول از همه، کیفیت کاغذ با پوشش داخلی موم یا پلاستیک، بازیافت آنها را در سایر موارد دشوار می کند. یکی دیگر از دلایلی که آنها را نمی توان بازیافت کرد، به دلیل آلودگی باقی مانده در فنجان ها است. وقتی مواد چسبنده شسته نمی شوند، روی اقلام دیگر می ریزند. از آنجایی که بازیافت یک چرخه است، باید هدف نهایی برای مواد وجود داشته باشد تا بتوان آنها را به چیزی جدید تبدیل کرد.

خلاصه

وقتی به تعداد لیوان های یکبار مصرف در حال بیرون انداختن نگاه می کنیم، جای نگرانی زیادی وجود دارد. ما بیشتر در مورد فنجان های قهوه صحبت کردیم، اما بسیاری از محصولات پلاستیکی هستند که فقط در کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرند و سپس به محل دفن زباله می روند یا اقیانوس ها را آلوده می کنند.

همه ما باید در انتخاب های خود دقت بیشتری داشته باشیم و تأثیر مواد شیمیایی موجود در لیوان های یکبار مصرف بر محیط زیست را جدی بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *